Sanal Gerçeklik Notları - Bülten #3

#3・
6

sayıs

Listeme abone olun

By subscribing, you agree with Revue’s Kullanım Koşulları and Gizlilik Sözleşmesi and understand that HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni will receive your email address.

HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni
HoloWorld haftalık sanal gerçeklik bültenin 6 Kasım 2021 tarihli notlarına hoş geldiniz. Her Cumartesi 11.00 ‘da yayınlanan bültene epostanız ile üye olarak kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Meta'nın ilk VR Stüdyo Alımı Gerçekleşti: Within
image via Supernatural
image via Supernatural
Meta ( AKA Facebook;) ) şirketinin metaverse üzerine ne kadar yoğunlaştığını geçen hafta yazmıştık. ‘28 Ekim'deki facebook connect etkinliğinin hemen ardından Oculus blogunda Supernatural VR fitness uygulamasının yapımcı stüdyosu Within'i satın aldığını duyurdu. Bu alımla birlikte son iki senede toplam 6 VR stüdyonu bünyesine katmış oldu.
Merak edenler için diğerleri:  Beat Games (Beat Saber), Sanzaru Games (Asgard’s Wrath and others), Ready at Dawn (Lone Echo and others), Downpour Interactive (Onward), BigBox VR (Population: One)
Oculus VR Başlıklar için Cloud Backup Özelliği Geliştiricilere Açıldı
image via Oculus Developer Blog
image via Oculus Developer Blog
Facebook Connect 2021 etkinliği sırasında bahsedilen ve VR cihazdaki kullanıcı verilerini uygulama bazında buluta yedekleyen hizmet ‘Cloud Backup’ özelliği sunulmaya başlandı. Bu sayede kullanıcıların kaldığı yeri kaydetmesi kolaylaştırılacak ve uygulama yeniden yüklediğinde ya da cihaza reset atıldığında kullanım kolaylaığı sağlanmış olacak.
Kodlama gerektirmeden dosya sistemi üzerinden sunulan özellik ön tanımlı olarak Cloud Backup açık halde olduğu belirtilmiş. Oculus Developer konsol üzerinden istenirse çıkmak mümkün.
Gözünü 'Metaverse-içi' reklam çözümlerine diken Admix 25 milyon dolar yatırım aldı
Admix, yayınladığı blog yazısıylaElefund liderliğinde 25 milyon dolar Seri-B yatırımı aldığını duyurdu. Oyunlara, e-sporlara, sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) platformlarına reklam çözümleri sunan Londra merkezli Admix şirketi, ayrıca gelecek vizyonunu da ortaya koyarak benim de ilgimi çekmeye başardı. Web 3.0 ile birlikte etkinliği artacak Metaverse için geliştirdikleri teknoloji, yeni sanal dünyalarda reklam verenlerin kullanıcılarla etkileşim kurmayı güçlendirecek araçlar içeriyor. 
Mark Gurman: 2022'nın başında Apple'dan AR/VR hamlesi geliyor
Apple haberleriyle meşhur ve şu an Bloomberg için çalışan ünlü teknoloji editörü Mark Gurman, Bloomberg'de yayınladığı yazıda Apple'ın 20022 yılının başlarında bir Mixed Reality (karma gerçeklik) gözlüğü çıkartacağını ve bunun biraz pahalı olacağını yazmış. Hatta tam olarak aşağıdaki kelimeleri kullanmış:
Apple, gelişmiş çipler, ekranlar, sensör ve avatar tabanlı özelliklere sahip yüksek fiyatlı AR/VR cihazını gelecek yılın başlarında piyasaya sürmeyi planlıyor.
Bu haberin yanı sıra yine Apple tarafında başarılı tahminleriyle bilinen analist Ming-Chi Kuo daha yüksek bant genişliği ve düşük gecikme için Wi-Fi 6E desteğine sahip bir AR/VR başlığının geleceği söylemesi, detayların netleşmesi ve gerçekten yeni bir şeylerin yaklaştığını hissettirmesi açısından önemli olduğu kanısındayım. Tabi ki Apple tarafındaki haberleri takip etmeye devam edeceğim.
Mobil AR Oyunu Harry Potter: Wizards Unite 31 Ocak'da kapanıyor
Artırılmış gerçeklik destekli mobil Pokemon Go oyunu tüm dünyada efsane olmuş ve Niantic‘e milyarlarca dolar kazandırırken, 2019 yılında çıkardıkları bir başka mobil AR oyunu Harry Potter: Wizards Unite twitter hesabında yapılan resmi duyuruyla 31 Ocak 2022'de kapatılacağı bildirildi. 6 Aralık 2021'de ise App store ve Google Play üzerinden silinecek.
Harry Potter: Wizards Unite
Harry Potter: Wizards Unite will officially close on January 31, 2022 and will be removed from app stores on December 6, 2021. Join us to put an end to the Calamity. More details here: https://t.co/WQwWkgepVv https://t.co/Su2odByNcd
Oculus Güncellemesi Version 34 Yayınlandı
Space Sense  |  Oculus Quest Platform
Space Sense | Oculus Quest Platform
Facebook Connect 2021 etkinliğinden bahsedilen geliştirmeler bir bir gün yüzüne çıkmaya ve kullanıcılarla buluşmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Version 34 ile gelen Space Sence özelliği. Sanal gerçeklik başlığınız ile çizdiğiniz alana kişi veya cismin girmesi halinde sizi uyaran ve sizin güvenliğiniz olduğu gibi karşı tarafı da koruyan bir özellik. Özellikle küçük çocuğu olan veya evde hayvan besleyenler için oldukça etkili bir çözüm.
Oculus'un Quest VR platformu için yazılımının 34 sürümü, ayrıca arayüzde fiziksel hareket yerine sesinizle kontrol etmenizi sağlayan yeni sesli komut sistemi de devreye girdi. Tabi ki bu özellik sadece İngilizce olarak kullanılabiliyor. Oculus kullanılabilecek sesli komutlar için bir de sayfa hazırlamış. VR gözlük takılı iken sesli komutların oldukça kullanışlı olduğunu ve daha çok geliştirilmesi gerektiğini söylemeden de geçmek istemiyorum.
SteamVR'da her 3 kişiden biri Oculus Quest 2 Kullanıyor
Steam’in her ay yayınladığı donanım ve yazılım anketinin (hwsurvey) 2021 Ekim ayı sonuçları açıklandı. Yaklaşık olarak her üç kullanıcıdan birinin (%35) Oculus Quest 2 kullandığı sanal gerçeklik oyun platformuSteamVR‘da diğer marka ve modeller için kayda değer bir değişim oranı görünmüyor.
Bu arada Oculus'un diğer başlıklarını da göz önüne aldığımızda toplam kullanım oranı %60 gibi bir rakama denk geliyor ki, bu da her 5 kişiden 3'ü Oculus yani yeni adıyla Meta kullanıcısı olduğu sonucunu çıkarıyor. Bu arada Oculus Quest 2'e rakip uygun fiyatlı standalone bir VR başlığı da henüz raflarda yok. Metaverse akımı ile birlikte Apple, Google, Microsoft ve Çinli rakiplerinin 2022 yılı itibari ile karşımıza ne ile geleceğini merakla bekliyorum.
Facebook'tan toplam 700 bin dolar ödüllü XR Hackathon
Facebook (yeni adıyla Meta) geliştiriciler için 9 Kasım'da başlayıp 22 Kasım'da sona erecek ve toplamda 700.000 dolar nakit ödül dağıtacağı XR Hackathon‘u duyurdu. Birinciye 55 bin, ikinciye 40 bin ve üçüncüye 25 bin dolar dağıtılacak yarışma için websitesinden bilgi almak ve kayıt yapabilmek mümkün.
Geliştiriciler için teknik bilgi içeren XR Hackathon için anladığım kadarıyla bir kaç kategori üzerinden 1-5 arası puan verilerek sıralama belirlenecek. Neredeyse her gün yeni haberler aldığımız ve oldukça agresif yenilenme sürecinde olan Meta'nın ’Metaverse‘ oluşturmak için ne kadar ciddi ve kararlı olduğunu anlamak zor olmuyor.
İletişim – Sanal Gerçeklik Günlükleri
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni
HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni @holoworld

Bir başka gerçeklik serüveni... 🕯
Sanal gerçeklik günlükleri
#SanalGerçeklik #ArtırılmışGerçeklik #KarmaGerçeklik #ZenginGerçeklik #AkıllıGözlük #VR #AR #MR #XR

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.