Profile bak

Sanal Gerçeklik Notları - Bülten #2

HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni
HoloWorld haftalık sanal gerçeklik bültenin 30 Ekim 2021 tarihli notlarına hoş geldiniz. Her Cumartesi 11.00 ‘da yayınlanan bültenin 2. sayısı oldukça renkli. Bu haftanın en önemli olay Facebook Connect etkinliğiydi. VR/AR üzerinde bir çok tanıtım yapan CEO Zuckerberg, herkesin beklediği isim değişikliği sorusunu da cevaplamış oldu. Ayrıntılar için derlediğim notlara devam edebilir ve bu haftanın sanal gerçeklik dünyasında dikkat çeken konular hakkında bilgi alabilirsiniz…

Facebook'tan 2021 için AR/VR için 10 milyar dolarlık yatırım
ABD'de halka açık firmalar 3. çeyrek bilançolarını açıklarken bir haberde facebook‘tan geldi. Facebook, XR yatırımlarının bu yıl 10 milyar doları aşmasını beklediğini söyledi ve yatırımcılara sonraki yıllarda bundan daha fazlasını harcamayı planladığını bildirdi. Facebook Reality Labs, şirketin en aktif çalışan departmanlarından bir tanesi olduğu sır değil. Bununla paralel olarak CEO Zuckerberg artık neredeyse her ağzını açtığında sanal gerçeklik (AR/VR) teknolojilerinden bahsediyor ve gelecek için hangi yola girdiklerinin işaretini veriyor. Bu kadar yüksek miktarda yapılan yatırımların meyvelerini görmek için bekliyor olacağım.
Popüler VR Fitness Uygulaması Supernatural'e Boks Antrenmanı Eklendi
Introducing: Supernatural Boxing
Introducing: Supernatural Boxing
Eğer VR fitnessla ilgileniyor ve Oculus sanal gerçeklik başlığınız varsa en sevilen fitness uygulamalarından biri olan Supernatural'i bildiğinizi varsayıyorum. Sanal gerçekliğin en etkili kullanım alanlarında biri olan spor aktiveteleri için VR'da boks keyfi oldukça etkili ve eğlenceli gözüküyor. Meraklıları mutlaka denemeli.
Pimax'dan 12K Görüntü Sağlayan 2399 Dolarlık VR Başlığı
Pimax Frontier
Pimax Frontier
25 Ekim'de Youtube üzerinde oldukça ilginç bir tanıtım etkinliğine denk geldim. Pimax adlı VR gözlüğü geliştiren bir firma (ilk defa duydum) göz başına 5.7K çözünürlük sağlayan, 200 derece geniş görüntü sunan ve 200Hz‘e kadar tazelenen QLED ekrana sahip 2400 dolarlık sanal gerçeklik başlığını duyurdu. 2022'nin 4.çeyreğinde piyasaya sunulacak VR gözlüğü için söylenecek çok şey var ama şimdilik bende sadece duyurusuyla yetineyim.
Beat Saber Sonunda PlayStation VR İçin Multi Player Desteği Yayınladı
Beat Saber
🚨 PS VR players, this is not a drill! 🚨 PS VR Multiplayer update is now ready to download. 💥

Create an avatar and challenge your friends or random opponents. See you in the arena! https://t.co/21yFjnHtIv
Gönderdiği tweetle uzun zamandır beklenen özelliği duyuran firma, PSVR konsolları için BeatSaber'ı arkadaşlarınızla oynamanıza olanak sağlıyor. Bu arada sadece PS konsolu olan ve PlayStation Plus aboneliği olan kullanıcıların faydalanacağını hatırlatmakta fayda var. Oxulus Quest gibi başka platformlardan oynayanlarla multiplayer desteği yok.
The Walking Dead: Saints & Sinners, 50 Milyon Dolar Gelire Ulaştı
The Walking Dead: Saints & Sinners | Announce Trailer | Oculus Quest Platform
The Walking Dead: Saints & Sinners | Announce Trailer | Oculus Quest Platform
Skydance Interactive tarafından geçen sene yayınlanan The Walking Dead: Saints & Sinners VR oyunu tüm platformlarda toplam 50 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Sanal gerçeklik aleminin en başarılı zombi oyunu olan The Walking Dead: Saints & Sinners için aslında bu başarı bir sürpriz değil. 2020 yılında yayınlanan oyun 2021 yılının başlarında 30 milyon doları zaten yakalamıştı. 
Sony'nin yeni VR başlığı PlayStation için olmayabilir
image via xperiablog
image via xperiablog
XperiaBlog sitesinin haberine göre herkes PlayStation 5 için PSVR 2'yi beklerken Sony ters köşeye yatırabilir. Söylenti ve bazı fotoğraflara göre 2021 yılı için mobil telefonlar için bir VR gözlüğü hazırlığında olduğu iddia ediliyor. Sony'nin amiral gemisi modeli olan Xperia 1 için hazırlandığı söylenen VR başlığı, bence oldukça uzak ihtimal.
Oculus'ten Geliştiricilere Telefon veya Kredi Kartı Zorunluluğu
Facebook'un daha önce duyurusunu yaptığı ‘geliştirici doğrulamasını’ başlattı ve Oculus Developer platformunda hesabı olan kişiler mobil telefonunu ya da kredi kartını doğrulamak zorunda. Aksi takdirde Oculus başlıklarına geliştirdikleri uygulamaları yüklemek mümkün olmuyor.
SteamVR 1.20 Sürümüne Güncellendi
Tundra Tracker Kickstarter Video
Tundra Tracker Kickstarter Video
Yeni güncelleme ile ilgili en dikkat çekici detay kickstarter kampanyası başarıya ulaşan Tundra Labs’ın Tracker isimli ürünü için destek gelmesi oldu. Kasım ayın itibariyle alıcılara gönderilecek olan ürün bu sayede kutudan çıkar çıkmaz SteamVR desteğiyle kullanılabilecek.
 • Tundra Labs Tracker için destek eklendi.
 • Azaltılmış SteamVR yükleme boyutu.
 • Sol Dizin tutuş pozuyla ilgili hafif hizalama sorunu düzeltildi
Pikman Bloom AR oyunu duyuruldu
Pikmin Bloom Announcement
Pikmin Bloom Announcement
Niantic yeni artırılmış gerçeklik mobil oyununu Nintendo işbirliği ile Pikmin Bloom olacağını duyurdu. Ücretsiz oyun ilk olarak Singapur ve Avustralya’da iOS ve Android için piyasaya sürüldü. Dün itibari ile Amerika Birleşik Devletleri’nde de indirilebilen Pokemon Go benzeri AR oyunu Pikmin Bloom‘un önümüzdeki günlerde küresel olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Facebook Connect 2021 Etkinliğinden notlar
Bu seneki Facebook Connect etkinliğinde facebook‘un ya da yeni adıyla Meta'nın gelecek vizyonu hakkında bir çok şey paylaşıldı. Aslında tanıtım sayfası facebookconnect.com adresinde her zamankinden farklı olarak logo'dan facebook ismi çıkarılarak zaten ipucu vermişlerdi. Aşığıda madde madde yazdığım açıklamaların görselleri için holoworld.info adresini ziyaret etmenizi öneririm.
 • En sonda söyleneni en başta yazalım, şirketin Facebook, Instagram, Whatsapp gibi tüm siteleri artık Meta isminde bir çatı şirket altında toplanıyor. Dahası Oculus Quest VR başlığının adının Meta Quest olarak değiştirileceği bile söyleniyor. CTO Andrew Bosworth, facebook hesabında yaptığı uzun açıklamada Oculus Quest adının 2022 yılında Meta Quest, Oculus Quest App'nin ise Meta Quest App olarak değiştirileceğini açıkladı.
 • Horizon Home tanıtıldı. Sanal dünyada herkes için kişisel ev. Oculus VR başlığı taktığınızda Metaverse'de gidebileceğiniz ilk yer. Kişisel dizaynınızı yapabileceğiniz ve arkadaşlarınızı davet edebileceğiniz sanal bir ev.
 • Zuckerberg ’Metaverse‘ yani sanal dünya oluşturmakta çok kararlı. Bir saatten fazla süren sunumda en çok Metaverse üzerinde durdu ve bu sanal dünyanın oyunun kurallarını değiştireceğini iddia etti. Metaverse'yi anlamak için 5G, yapay zeka, AR, VR, XR, IoT, Neurolink, Starlink, yeni nesil teknolojiler bağlamında değerlendirmek gerektirdiği kanısındayım. Bu yüzden şimdilik bu konu hakkında detaya girmeyeceğim ve sitede özel bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.
 • Gelecek sene çıkması planlanan yüksek özellikli bir VR başlığının (Project Cambria) fotoğrafı paylaşıldı.
 • Facebook'un ilk tam donanımlı AR gözlüğü: Project Nazare duyuruldu. Gelecek senelerde (?) belki basit bir gözlükle artırılmış gerçeklik dünyasına yeni bir soluk getirebilir. Ayrıca bu akıllı gözlüğün evimizdeki akıllı eşyalar/cihazlar ile (eşyanın interneti) bağlantılı kalarak sanal dünyayı gerçek dünyaya entegre etme planlarının gösterimi yapıldı. Kim bilir belki de bundan 10 sene sonra beyne ihtiyaç kalmaz, akıllı gözlük/beyin implantı ile her şey ayağımıza gelebilir. Tabi ki ücretini ödediğimiz takdirde(!)
 • Project Aria: 3D haritalama ve bağlamsallaştırılmış yapay zeka kullanımı.
 • Grand Theft Auto: San Andreas, Oculus Quest 2 için geliştirme sürecinde olduğu açıklandı. Önümüzdeki sene seveni bol olan oyunu VR olarak oynamak mümkün olacak.
 • AR filtreler oluşturmak için yakında çıkacak mobil uygulama Polar tanıtıldı.
 • Sanal gerçeklikte her şey 3 boyutlu olacak diye bir kural yok. Dropbox ve Slack gibi bazı 2 boyutlu uygulamalarda Horizon Home'dan ulaşılabilecek.
 • Facebook yeni avatar sistemi geliştiricilere (Aralık ayında) açılacak. Yeni avatarlar ile artık tüm vücudunuz ile sanal alemde olabileceksiniz. Bilmeyenler için daha önceki avatar sisteminde sadece bel üstüyle Horizon'da yer alabiliyordunuz. Ayrıca el, yüz, göz, beden sensörleri ile gerçekte gösterdiğiniz mimik ve jestler aynen sanal gerçeklikte yerini alacak.
İletişim – Sanal Gerçeklik Günlükleri
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni
HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni @holoworld

Bir başka gerçeklik serüveni... 🕯
Sanal gerçeklik günlükleri
#SanalGerçeklik #ArtırılmışGerçeklik #KarmaGerçeklik #ZenginGerçeklik #AkıllıGözlük #VR #AR #MR #XR

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.