Profile bak

Sanal Gerçeklik Notları - Bülten #1

HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni
HoloWorld haftalık sanal gerçeklik bültenin 23 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan ilk yayınına hoş geldiniz. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve zengin gerçeklik üzerine yurt dışı kaynaklı haberleri Türkçeleştirerek meraklılarla buluşturmak amacıyla başlıyorum. Umarım düzenli bir şekilde devam edebilirim ve sizin için yararlı olur.

Ultra hafif HTC Vive Flow VR gözlüğü tanıtıldı
VIVE Flow - One-of-a-kind immersive VR glasses | VIVE
VIVE Flow - One-of-a-kind immersive VR glasses | VIVE
HTC Vive, geçtiğimiz günlerde online bir etkinlikle hafif ve yenilikçi bir tasarıma sahip yeni sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive Flow’u tanıttı. İlk aşamada ABD’de satışa sunulan cihazın 189 gr gibi bir ağırlığa sahip olması oldukça etkileyici. Göz başına 1.6 K çözünürlük sunduğu söylenen iki adet 1600×1600 ekran (tam çözünürlük açıklanmadı) ve 75 Hz tazeleme hızına sahip. 100 derece görüş açısı sunan lensler ayarlanabilir (IPD) yapıda. Cihazda çift hoparlör ve mikrofonlar için gürültü engelleme özelliği var. 4GB RAM ve 64 GB depolama alanıyla gelen cihazın satış fiyatı ise 499 dolar. 31 Ekim’e kadar ön sipariş verenler yeni sanal gerçeklik başlığına 49 dolar değerindeki taşıma çantasına da bedava sahip olabilecekler.
Magic Leap 2 gün yüzüne çıktı
photo credit: Magic Leap
photo credit: Magic Leap
Yıllardır son kullanıcı ürünü çıkarmasını ve büyük bir çıkış yakalamasını beklediğim ama kurumsallara yönelik ürün çıkarmaktan vazgeçmeyen Magic Leap, AR (artırılmış gerçeklik) gözlüğünün ikincisini firmanın CEO’su Peggy Johnson paylaştı. Aynı zamanda 500 milyon dolarlık yeni yatırım aldığını açıklayan Johnson, firmanın gelecek planları hakkında da bir blog yazısı paylaştı. Magic Leap 2 için 3.5 saatlik kesintisiz kullanım vaad eden firma görünüşe göre birincisine göre de tasarımsal anlamda iyileştirmelere gitmiş. Bu arada çıkardığı ürünlerin satış rakamları ve karlılığı düşüldüğünde, aldığı son yatırımla beraber toplamda 3.5 milyar dolar yatırım almayı başarmış olması oldukça ilginç.
Facebook sanal evren ‘Metaverse’ oluşturmak için 10.000 kişi arıyor
‘21. yy’ın modern insanı’ gerçeklik algımız değişiyor ve buna paralel olarak ihtiyaçlarımız da değişiyor. Bunlardan biri de sanal dünya için alternatif bir evren olan: Metaverse. Sosyal medyanın büyük oyuncusu Facebook, sanal bir dünya inşa etmek için önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa Birliği ülkelerinden 10.000 yüksek eğitimli yeni çalışan istihdam edeceğini açıkladı.
Facebook ismi değişiyor
Başlık biraz aldatıcı gibi duruyor ama Facebook şirketin ismini değiştirecek ve Google'ın çatı şirketi Alphabet gibi yeni bir isimlendirmeye gideceğini açıkladı.
The Verge‘nin haberine göre Whatsapp, Oculus, Instagram gibi bir çok platformun dahil olduğu şirkette kafa karışıklığını önlemek ve metaverse oluşturmaya odaklanmak için böyle bir adım atmaya karar vermiş. Ama şirket yetkilileri konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınıyor. Son yıllarda VR/AR teknolojilerine ağırlık veren Facebook için önümüzdeki yıllarda çok ilginç gelişmelere şahit olabiliriz.
Analist Kuo'ya göre Apple VR/AR başlığı gecikebilir
Başarılı tahminleriyle tanınan Ming-Chi Kuo‘ya göre Apple'ın seneye çıkarması muhtemel karma gerçeklik gözlüğü, karmaşık tasarım teknolojisi ve üretim hattındaki muhtemel gecikmeler nedeniyle gecikecek gibi görünüyor. 2022 yılının 2. çeyreği için konuşulan karma gerçeklik başlığı, analist Kuo'nun verdiği son bilgilere göre şimdiden 4. çeyreğe sarktı.
Apple 3. Mağazasını Bağdat Caddesinde Açtı
foto credit: Apple
foto credit: Apple
İstanbul'un en meşhur semtlerinden biri olan Bağdat Caddesi'nde üçüncü mağazasını açtı. Bizi ilgilendiren kısmı ise açılış tanıtımında AR teknoloji kullanılması. Mağaza aynı zamanda yaratıcı teknoloji uzmanları Tin Nguyen ve Ed Cutting ile Türk ses sanatçısı Oğuz Öner tarafından geliştirilen özel bir artırılmış gerçeklik (AR) sergisine de ev sahipliği yapacak. En yeni iPad Pro ve iPhone 13 Pro'yu LiDAR ile kullanan ziyaretçiler, geleneksel kağıt ebru sanatı olan Ebru'dan ilham alan seramik kapları AR'de ekranlarında görebilecek ve benzersiz mekansal ses öğelerini duyabilecekler.
Oculus GO işletim sisteminin root erişimi açıldı
Facebook, John Carmack'in geçen ay paylaştığı gibi, Oculus Go başlığı için tam root erişimine izin veren kilidi açılmış bir işletim sistemi derlemesini kullanıma sundu. Oculus Dev sitesindeki kılavuz, Oculus Go cihazında Oculus OS'ye erişim elde etmek için bilgiler içeriyor.
2018 Mayıs ayında satışa sunulan cihaz zamanında oldukça ilgi çekmiş ama ekran çözünürlüğü konusunda çokça eleştiri almıştı. Bu arada root erişimi için cihaz kilidini açtığınızda OTA üzerinden güncelleme alamayacağınız gibi işlemi tersine çevirme imkanınızın da olmadığını hatırlarım.
Duyuru ve daha geniş bilgi için dev blogundaki yazıyı ziyaret etmenizi öneririm.
Facebook, prototip VR başlıklarını gün yüzüne çıkardı
Aslında çok alışık olmadığımız hareketler bunlar. Kapalı kapılar ardında sürpriz için bekleyen yeni teknolojileri göğsünü gere gere sergilemek. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ve Reality Labs'ın başındaki Andrew “Boz” Bosworth muhtemel yeni VR başlıklarının fotoğraflarını paylaştılar.
Zuckerberg, Facebook hesabından paylaştığı fotoğrafta 28 Ekim‘de gerçekleşecek Facebook Connect etkinliği öncesi 'Yeni nesil sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojimizin tanıtımını yapmak için günümü Redmond'daki Facebook Reality Labs araştırma ekibiyle geçirdim’ notunu da eklemeyi unutmamış.
Yeni VR başlıkları kesin böyle olacak demek çok doğru değil ama kesin üstünde çok çalışıyorlar diyebiliyorum.
Yerli ve Milli AR Gözlüğü geliyor
Bu haftanın son haberi bizden olsun. ASELSAN şirketleri BİTES ve ASELSAN SİVAS, milli artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirilmesine yönelik protokolü Defence Turkey Dergisi tarafından düzenlenen Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı etkinliğinde imzaladı.
AA'nın haberine göre, ‘Geleceğin Askeri’ konseptiyle çıkılan yolda, AR başlığın geliştirilmesi için güvenlik güçlerinin ihtiyaçları göz önünde tutulacak. Ne zaman çıkacağı belli olmayan AR gözlüğü için 5G - LTE- Geniş açı (FoV) ve WiFi gibi teknolojilerin kullanılacağı söyleniyor.
İletişim – Sanal Gerçeklik Günlükleri
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni
HoloWorld - Yapay Gerçeklik Bülteni @holoworld

Bir başka gerçeklik serüveni... 🕯
Sanal gerçeklik günlükleri
#SanalGerçeklik #ArtırılmışGerçeklik #KarmaGerçeklik #ZenginGerçeklik #AkıllıGözlük #VR #AR #MR #XR

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.